Test bezzrcadlovky Canon EOS R
První zářijový víkend jsem si od společnosti Canon Česká republika zapůjčil k testu bezzrcadlovku Canon EOS R. EF-EOS R redukcí, bateriovým gripem a monstrózním objektivem Canon RF 28-70 f/2. Fotoaparát jsem dále testoval se starým teleobjektive Canon 300 mm f/4 a Canon 85 mm f/1.8 a objektivem Sigma ART 85 mm f/1.4. Tuto sestavu jsem se rozhodl otestovat v různých podmínkách při fotografování domácích kocourů a následně při ostrém fotografování svatby v praxi.
Jaké to bylo?
Tento článek je plný pocitů z používání, které popisuji vlastně přirozenou cestou tak, jak mne napadají.
Přístroj se mi obecně líbí hlavně kvůli možnosti provozovat na něm i mé současné objektivy.
Můj první dojem je, že mě fotografování neskutečně bavilo a bylo pro mě zábavné. Jako profesionální fotograf už trpím takovou nějakou vnitřní absencí radosti z normálního fotografování, která se asi dřív nebo později dostaví každému, kdo si fotografováním začne vydělávat. Poznáte to tak, že mimo zakázky už málo kdy sáhnete po své zrcadlovce si jít jen tak zafotit. Tento set výše uvedené zlomil a focení člověka zase baví.
Když bych měl konkrétně pohopořit o přístroji, tak ergonomie zařízení je úžasná. Tlačítka jsou v podstatě jen na místech, kde je uživatel zrcadlovek Canon zvyklý. Některá přímá tlačítka člověk ale marně hledá, uvítal bych například přepínání autofokusu. možnost výběru rychlé sekvence a jednotlivých snímků a nastavení ISO. Vše se dá najít na hlavním displeji. Pomocí stisknutí displeje se dá také přímo exponovat, ale tato funkce mne tedy neoslovila.
Objektiv, Canon RF 28-70 f/2, který jsem dostal zapůjčený nad plán se ukázal v sadě s touto bezzrcadlovkou jako velmi účinnou pomůckou při fotografování svateb. Jednu svatbu jsem s ním mohl nafotit a krom toho, že mi po šesti hodinách nošení dvou těl a této "bezzrcadlovky" s masivním objektivem málem upadla ruka, tak jsem si fotografování opravdu užil. Výhoda skvělého průběžného ostření a zejména možnosti fotit diskrétněji, než když dáváte zrcadlovku k oku, tak to jsem opravdu ocenil. Kombinace ovládáním pomocí dotykového displeje je sama o sobě skvělá až návyková, nicméně s vyšší hmotností přístroje a zapůjčeného objektivu se stává zejména s přibývajícím časem, kdy držíte přístroj v ruce, poměrně fyzicky náročná a určitě není určena pro použítí křehké fotografce.
K tomu všemu si dovoluji podotknout, že často slýchám, že si lidé pořizují bezzrcadlovky právě kvůli hmotnosti. I z níže uvedených obrázků a ve srovnání s mým primárním tělem Canon 5D MARK III vidíte, že si od velké hmotnosti moc neulevíte.
(Hmotnost Canon EOS R s gripem a bateriemi)
(Hmotnost Canon EOS R s adaptérem na EF objektivy, gripem a bateriemi)
(Hmotnost Canon 5D MARK III s gripem a bateriemi)
Co mě u testovaného kusu nepotěšilo, byly nešvary jako například vypínání živého náhledu na displeji při určité pozici vyklopení displeje, nevím jestli nešlo jen o vadu kusu. Také mi trochu vadila absence některých známých tlačítek na zařízení, jako je třeba ISO.
Mezi přednosti naopak patří novinky střední podle očí velice přesný kontinuální ostření v režimu i servo.
Zajímavý je taky samozřejmě náhled expozice už před pořízením snímku na displeji fotoaparátu. Osobně jsem například při testování na svatbě používá obě zařízení v podstatě stejně. Ale jakoby pocitově jistější jsem vždycky byla teda u Canon EOS R než u mé 5D MARK III, že fotky budou správně zaostřené a takové jaké si představuji. Každý kdo používá světelná pevná skla asi ví o čem píšu. Naopak při fotografování nějaké rychlejší akční sekvence bych osobně preferoval spíš svůj 5D MARK III.
Když pokud bych měl hodnotit tuto sestavu zapůjčeného objektivu a fotoaparátu, tak velice si umím představit jako vhodnou při fotografování svatby bez nutnosti měnit neustále objektivy, což je problém a asi to řeší spousta svatebních fotografů. Je to naprosto pohodlné a výsledek je fantastický
Po celou dobu testování se mi nestalo, že bych narazil na nějaký softwarový zásek, který by mě omezoval při práci, jako na bezzrcadlovek jiných výrobců.
Myšlenky jsou pravděpodobně trochu neucelené, ale psal jsem jak mne napadaly. Když přemýšlím jestli bych si osobně zakoupil Canon EOS R nebo Canon EOS RP, pravděpodobně by to byla dostupnější varianta, jen by mě asi trochu vnitřně vadil ten pocit, že to není úplně přístroj určený k profesionálnímu použití a to jak pojetím tak cenou.
Rád bych poděkoval společnosti Canon Česká Republika za zapůjčení.
Testovací fotografie: