Jak se pozná dobrý svatební fotograf?
Jak se pozná dobrý svatební fotograf?
Najít fotografa pro svoji svatbu, tedy jeden z nejdůležitějších okamžiků života, není vůbec jednoduché. Každý máme jiné představy o výsledných fotografiích, ceně a způsobu fotografování a tak najít toho nejsprávnějšího může být oříšek :-)
Zkusím se ve své úvaze zaměřit na několik zásadních bodů:
1) Fotografie samotné
Je jasné, že fotografie, kterými se fotograf prezentuje, je jeden z nejdůležitějších ukazatelů "kvality" fotografa. Bohužel žijeme v době, kdy si velká část fotografů na své weby dává cizí fotografie (ať už legálně přes fotobanky či nikoliv). Mnoho svatebních fotografů si také zapůjčí kvalitní techniku na jedno zinscenované aranžované fotografování, které vůbec neodpovídá realitě svatebního dne a tímto vzorkem se prezentuje. Proto tři úžasné fotografie na hlavní stránce mohou být jen klamným ukazatelem a později bychom nemuseli vycházet z údivu. Proto doporučuji najít či požádat o zaslání několika setů fotografií z různých svateb. Všímejte si jak vypadají fotografie, když nebylo krásné počasí a bylo lidově řečeno "hnusně". Tak si jako zákazník uděláme lépe přehled, co že to vůbec dostaneme.
2) Cena a zkušenosti
Toto jde tak trochu ruku v ruce. Má li fotograf dostatek zkušeností, pravděpodobně vlastní IČo a odvádí daně. V takovém případě se to pravděpodobně projeví i na ceně za fotografování svatby. Fotografování svatby není pouze o čistém času fotografování, ale také o čase stráveném při zpracování fotografií. Je také důležité pohovořit o nákupu nejnovější techniky a fotografického zázemí, které je nutné k vykouzlení těch nejkrásnějších snímků. Je tedy jasné, že pokud Vám fotograf z druhého konce republiky přijede fotografovat celodenní svatbu za 2.000,- Kč, pravděpodobně není něco v pořádku.
3) Zájem o kvalitu
Je smutné, že to sem musím psát, ale podle mě je to jeden z nejdůležitějších parametrů pro dobrého fotografa. Tedy, aby měl sám zájem o co nejlepší výsledek. Takový fotograf Vás určitě bude mít zájem poznat na předsvatební schůzce nebo předsvatebním fotografování. Bude s Vámi komunikovat a pilovat detaily svatby. Při svatbě pak budete v klidu a v pohodě a bude probíhat vzájemná důvěra. Také Vám fotograf s profesionálním přístupem k věci nepošle fotografie večer svatebního dne a ještě hůř je nenasdílí veřejně na svůj web vše jak to z foťáku vylezlo. Nedostanete tak fotografie se zavřenýma očima, nebo s rozostřeným hlavním motivem či nevzhledně přeblesknuté obličeje na každé druhé fotografii. Dobrý fotograf ví, že pořízené fotografie ponesou jeho jméno a nebude se za ně chtít stydět. I z toho důvodu bude mít k ruce pro všechny příklady například záložní fotoaparát :-) Proto bude pečlivě své fotografie dlouhé hodiny upravovat a pošle Vám jen ty nejlepší v omezeném počtu - ne tedy 800 cvaků, ale například jen 25. Opravdu dobrý fotograf Vám připraví fotografie také v tištěné podobě, ideálně například v podobě nějaké kvalitní fotoknihy - tedy ne takové, která nebude mít věrné barvy a po 5 ti listováních ohnuté rohy. Také Vám připraví fotografie v maximálním rozlišení pro další tisk - obrazů na plátně apod.
4) Přístup
S dobrým fotografem se budete cítit příjemně. Bude takový, jakého ho v danou chvíli potřebujete. Při obřadu do Vás nebude strkat a pokřikovat na Vás. Při aranžovaném fotografování nebude bezradný a bude mít nápady na zajímavé fotografie. Vždy se Vás zeptá, jestli takovou fotografii chcete fotit. Nenutí Vás, ale inspiruje. Opět povahu fotografa poznáte již při předsvatební schůzce, kde si můžete sdělit své názory.
5) Po svatbě
Měl li fotograf opravdu profesionální přístup, bude mít zájem, abyste ho s klidným svědomím mohli dále doporučit. Proto dokáže konstruktivně reagovat na případné připomínky a bude chtít, aby jeho zákazníci byli spokojení.