Vybíráme fotografa na naši svatbu. Amatér nebo profesionální fotograf?
Relativně často slýchám větu, že svatbu zvládne "odfotit" stejně dobře blízký člověk, který má velký foťák a není potřeba žádný drahý profesionální svatební fotograf. Možná i Vy plánujete svatbu a možná si podobnou větu také říkáte. Rád Vám v jednoduchosti v následující několika bodech ukážu v čem je zásadní rozdíl a jak za to zaplatíte. Praskající bublinu, kterou jsme fotili v Plzni mám zde záměrně. Chci ukázat jak jsou okamžiky svatby rychle prchající a jen připravený profesionál na ně dokáže správně reagovat.
1) Zkušenosti
Profesionální fotograf má na svém kontě mnoho svateb, které probíhaly v nejrůznějších podmínkách - bez ohledu na počasí, denní dobu, světlo, místo. Má již základní zkušenosti, co se mu u předcházejících svateb povedlo a nepovedlo. Ví přesně kde stát ve správný čas. Ví odkud fotit určitý děj. Ví zhruba co se tak asi bude dít. Fotografování svatby je o specifických okamžicích, které se neopakují. Buď je na fotografii máte nebo ne.
2) Komunikace
Profesionální fotograf ví, že komunikace s ženichem a nevěstou a dalšími blízkými je naprosto zásadní. Ví co chce na fotografii mít a umí si o to říct. Tohle člověk, který svatby nefotí nemůže bez praxe získat. Zná jisté modelové situace v určitých podmínkách, které vypadají na fotce dobře. Také ví co je průšvih a zejména co se týče špatných nefotogenických postavení to dokáže korigovat. V rámci komunikace s Vámi probere veškeré detaily Vaší svatby na předsvatební schůzce.
3) Ovládání fotoaparátu a technika
Profesionální fotograf má z 99% lepší techniku než Váš kamarád. Tím myslím přesně takovou jakou potřebuje pro fotografování svateb. Pokud ji nemá, pravděpodobně se nejedná o profesionálního fotografa, kterého je rozumné volit. Fotograf totiž ví, že správná technika je klíčová a fotografovat v rozumné kvalitě v často velmi špatných světelných podmínkách bez takové techniky zkrátka nelze. Profesionální fotograf bude mít vytříbené smysly a reflexy pro pohotové reportážní fotografie, které amatér nemůže stihnout zachytit i kdyby chtěl.
4) Přístup
Profesionální fotograf jde se svou kůží na trh. Ví, že nespokojený zákazník je problém. Tedy alespoň, pokud je fotograf trochu soudný a ví něco o sebereflexi. Proto se snaží Vám vyjít vstříc jak může. Připraví Vám fotografie v nejlepší možné kvalitě, tráví u úprav fotografií nekonečné hodiny, aby jste byly z Vašich fotografií nadšeni.
5) Cena
Ano, profesionální fotograf je dražší. Ale berete se doufám jen jednou za život. Když si chci například jednou za rok pochutnat na opravdu dobrém jídle, určitě nepoprosím kamaráda, aby nám uvařil. Zajdeme se do skvělé restaurace, kterou vybíráme dle recenzí zákazníků. Necháme si případně poradit od číšníka nebo šéfkuchaře nějakou specialitu. Chceme si to užít. Stejně tak při výběru svatebního fotografa chceme mít zvěčněné ty klíčové okamžiky tak aby nám ještě dlouho připomínaly naše neopakovatelné emoce. PS: a věřte mi, že svatební fotograf bývá vzhledem k dalším položkám svatby poměrně zanedbatelná investice.
Závěr:
Pokud tedy zvažujete, jestli bude Vaši svatbu fotit kamarád nebo profesionální fotograf, doporučuji Vám řekněte oběma. Pokud kamarádovi určíte jasné hranice, kdy nesmí v žádném případě překážet profesionálnímu fotografovi, budete obdařeni spousty zajímavých momentek, které Vám zpestří svatební sérii. Navíc budete mít ukrácené čekání na fotografie svatebního fotografa, protože kamarád Vám je dodá pravděpodobně dřív. No a pokud se stane, že kamarádovi se během focení vybije baterka nebo zapomene paměťovou kartu, můžete se spolehnout na práci profesionálního fotografa.