Fotografujte zvířata...

 

Fotografujte zvířata (nejen v zoo) jako profesionálové - načínáme 6.ročník

 Aktuální obsazenost jednotlivých termínů v roce 2019:

Skupinové i individuální termíny pro rok 2019 budou vypsány během března příštího roku. Opět jako vždy můžete počítat s oblíbenými nedělními termíny a pokud bude hodně zájemců. lze zahrnout i sem tam nějakou sobotu.

 

 

Aktuální obsazenost jednotlivých termínů v roce 2018:

 Již do konce roku žádné vypsané termíny nejsou. Další termíny v květnu 2019 budou vypsané později-

 

Předchozí termíny:

Termín neděle 22. dubna 2018 / počet volných míst: 8  (neuskutečnilo se kvůli neobsazení min. 4 osobami)

Termín neděle 6. května 2018 / počet volných míst: 5 (neuskutečnilo se kvůli neobsazení min. 4 osobami)

Termín neděle 3. června 2018 / počet volných míst: jen 2 volná místa

Termín neděle 15. července 2018 / počet volných míst: Obsazeno + 1 účastník navíc

- neděle 5. srpna 2018 / počet volných míst: 2 (místa se dnes uvolnilo)

- neděle 19. srpna 2018 / počet volných míst: 2

 - neděle 16. září 2018 / počet volných míst: Plně obsazeno

- neděle 23. září 2018 / počet volných míst: 1

 

REZERVACE TERMÍNU

Co by měl Váš rezervační email obsahovat:

 

- Jméno

- Preferovaný hlavní termín

- Další možné termíny Vaší účasti

- Zakoupili li jste přes slevový portál (Slevomat aj.) číslo Vašeho voucheru, popřípadě přílohu s Vaším voucherem

- Váš fotoaparát (typ, značka, model) - popřípadě objektivy - budu se moci lépe a individuálně připravit na příchozí účastníky

- Tel. číslo pro případ neočekávaných okolností

- Případně témata a náměty, co by měl kurz obsahovat

 

Tento fotografický kurz je určen každému, kdo se chce naučit ještě lépe fotografovat zvířata a sklízet za své fotografie chválu svých blízkých a možná i zcela neznámých obdivovatelů. Kurz se týká zejména fotografování zvířat, ale získané dovednosti využijete například také při reportážním fotografování nebo při pořizování portrétů v exteriéru. Takže pokud hledáte vhodný dárek pro Vás nebo pro Vašeho blízkého ne pro každého, kdo svůj fotoaparát nerad odkládá z ruky, tak ve všech těchto případech jste na správném místě.

Nabízím šesti hodinový kurz fotografování v zoo, který je vhodný zejména pro začínající a amatérské fotografy, kteří mají v lásce fotografie zvířat. Kurz probíhá primárně v pražské zoologické zahradě, ovšem při plném obsazení se můžeme individuálně domluvit i na jiném místě fotografování - volně žijící zvířata či jiná zoo. Je důležité, aby účastnící kurzu měli alespoň základní povědomí o tom, co to je clona, čas a ISO a jak spolu vzájemně souvisí. Doporučeno pro fotografy s digitální zrcadlovkou popř. kompaktním fotoaparátem s pokročilými funkcemi a možností manuálního režimu.

V případě, že nesplňujete některou z výše uvedených podmínek, tak se můžete kurzu zúčastnit také, ale budete do jisté míry limitováni a možná budete malinko zdržovat ostatní. Nebo jako novinka pro chystám speciální termíny pro začátečníky.

V kurzu kladu hlavní důraz na fotografickou praxi a osobní přístup, spíše než ne pro mnohé nudnou teorii. Nebudeme do hloubky řešit proč, jak a co nastavit, ale řekneme si jak to nastavit a jaký efekt to bude mít. Na rozdíl od jiných, je limitovaný počtem 4 - 8 osob v jednom termínu, protože kladu důraz na individuální přístup k účastníkům kurzu. Absolventi kurzu budou po jeho absolvování umět pořídit fotografie zvířat na vysoké úrovni a v manuálním režimu, seznámí se s fotografováním konkrétních zvířat a s překonáváním komplikací a překážek při fotografování.

Kurzu je možné se zúčastnit pouze po rezervaci ve předem vypsaných termínech na těchto internetových stránkách a to celkem minimálně v počtu 4 a maximálně 8 osob. Kurzy budou vypsány od března do října to vždy v sobotu nebo neděli. Rezervace na účast v kurzu se potvrzuje emailem a je možné ji zrušit (přesunout) z akutních důvodů nejpozději 72 hodin před konáním kurzu (workshopu). Účast na kurzu se objednává v části kontakt nebo objednávka. Po vystavení faktury uhradíte částku za kurz převodem na účet s tím, že je na Vás, ve kterém termínu se v daném roce kurzu zúčastníte - nutná však rezervace termínu. 

Vyhrazuji si také možnost termín zrušit pro malou obsazenost či zdravotní neschopnost a to nejpozději 24 hodin před uskutečněním a také termín po jeho plném obsazení zablokovat. V případě zakoupení voucheru přes slevový portál je nutné uplatnit voucher včas dle smluvních podmínek portálu. Uplatněním se myslí rezervace termínu. Pokud nebude Váš kód uplatněn do posledního termínu kurzu jeho platnost nenávratně odpadá.

Kurz není určen pro profesionální fotografy, protože jeho obsah forma je zaměřena na začínající a mírně pokročilé fotografy. Kurz není určen také pro fotografy amatéry, kteří chtějí pouze diskutovat, působit rozruch a upoutávat na sebe pozornost, spíše než se sebevzdělat :-) 

 

Kurz není určen ani pro samostatné osoby mladší 15 let bez doprovodu rodičů. V takovém případě je nutné, aby si kurz zaplatil také jeden z rodičů - případně se se mnou mimořádně domluvil na jiné alternativě. 

S sebou: vlastní fotoaparát – nejlépe digitální zrcadlovku, pokud máte - vezměte si více objektivů, stativ, externí blesk

Info: vstupenka do zoo ani stravování v zoologické zahradě není součástí kurzu

 

Novinky v roce 2018:

- aktualizované výukové materiály na základě ohlasů účastníků v roce 2014-2017 

 

Orientační harmonogram kurzu

 • 09:00 – 09:15 Zahájení
 • 09:15 – 10:45 Vzájemné představení, naprosté základy pro nutné fotografování, teoretický nácvik zásad pro fotografování, krátká otevřená diskuze
 • 10:45 – 14:00 Fotografická praxe ve vybraných lokalitách zoologické zahrady
 • 14:15 – 15:00 posezení u pořízených fotografií, zhodnocení fotografií, diskuze

 

Obsah kurzu

- Trocha teorie názorným způsobem - přibližně 90 minut

 • Ukázkové fotografie, hledání charakteristických rysů profesionálních fotografií zvířat
 • Kompozice – vyjádření kompozicí
 • Ostrost, rozostření, vyjádření prostoru ve fotografii
 • Nastavení fotoaparátu dle záměru fotografa – čas, clona, iso
 • Vyvážení bílé, správné nastavení expozice
 • Seznámení s možnostmi Vašeho fotoaparátu (objektivu) na fotografování zvířat
 • Expozice a kompozice VS možnosti Vašeho fotoaparátu
 • Správné a přesné ostření, režimy ostření, ostřící body, použití manuálního ostření
 • Využití stativu a blesku
 • Komplikace při fotografování – tma, šero, pohybující se objekt, sklo, drátěnka
 • Respektujme pravidla zoologických zahrad

- Fotografická praxe v zoo na konkrétních stanovištích - přibližně 240 minut

 • Fotografování na jednotlivých stanovištích a ukazování si do praxe získané informace z předchozí části

- Závěrečné setkání a hodnocení - přibližně 30 minut

 • Závěrečné hodnocení pořízených fotografií - z displejů fotoaparátů
 • Možnost konzultovat pořízené fotografie po emailu
 • Možnost dalšího pokurzového poradenství v oblasti DF
 • Možnost získat slevu na další pořádané workshopy

 

>>> Informace o ceně viz. ceník...

  

Jak se kurz líbil účastníkům v minulých dvou letech? 

"Kurs fotografování v zoo jsem dostal jako dárek. Kurs je vhodný spíš pro začátečníky, ale i když už jsem celkem pokročilý, i tak jsem se dozvěděl zajímavé věci. Úvodní teoretická část obsahuje všechno podstatné - nastavení fotoaparátu i základní kompoziční pravidla"

 

"Kurz fotografování v pražské Zoo s Otakarem předčil moje očekávání. Ota nám v příjemnou formou vysvětlil základy ovládání fotoaparátu, zejména nastavení clony, času a ISO a různé praktické tipy. A pak během procházky po Zoo také nabízel zkušené rady při fotografování zvířat v různých prostředí. Po kurzu umím ovládat svůj fotoaparát v manuálním nastavení a rozumím tomu, jak jednotlivé kombinace ovlivňují výslednou fotografii. Jsem nadšen a doporučuji!"

 

"Kurz fotografování v ZOO jsem dostala jako dárek a byla jsem nadšená a mé nadšení pokračovalo i během kurzu. Jsem úplný začátečník ve focení a Ota bezvadně vysvětlil základní pravidla pro focení s manuálem, neměla jsem totiž vůbec pojem co je ISO, clona a čas. Po krátké teoretické části, která trvala cca 1 hodinu, kde jsme dostali plno užitečných praktických rad,  jsme šli fotit zvířata. Byl to krásný den, který jsem si moc užila. Kurz mohu vřele doporučit."

 

"Kurz fotografování bych určitě doporučila! Ota všechno vysvětlil od základů a i pokročilí zjistili něco nového. Po nějaké té teorii přišlo na řadu focení, při kterém se snažil každému věnovat a poradit. Šest hodin kurzu uteklo jak nic, ale hodně jsem si odnesla."

 

"Děkuji za úžasný fotokurz vedený fotografem Otakarem. Celý kurz probíhal v přátelské atmosféře  Jak teorie i praktická část byla odpovídající mým představám.Skvele rady a i zábavná forma učení. Naprostá spokojenost a závěr..? Fotím manuálem ;)"

 

"Zůčastnil jsem se kurzu focení zvířat, který jsem dostal jako dárek. Bylo to fajn. Ota je klidný a trpělivý týpek, díky malé skupině měl čas se věnovat jednotlivě všem účastníkům. Pokrok mohu reportovat v tom, že jsem s tím manuálem nejen vydržel kurz, ale už si ho nastavil i na svém druhém přístroji a věřím, že s ním budu trvale pokračovat. Sice to markantně zpomaluje přípravu k záběru (věřím, že jen dočasně) ale větší kontrolu nad výsledkem to asi dávat bude. Včera jsem fotil jednu akci - a v manuálu - však ono si to lehne. Díky, Oto! Líbilo se. Luboš"

 

"Fotokurz v ZOO, perfektní. Vysvětlení a ukázky nastavení na různých přístrojích, navedení na správný úhel nebo situaci k focení, paráda, mohu jen doporučit dalším. Mě osobně to přineslo  jiný pohled na focení nejen zvířat."

 

"Absolvoval jsem tréninkové focení s panem O.Voříškem v Pražské zoologické zahradě. Cvičení se skládalo z krátké teoretické přípravy a praktických ukázek. Celé cvičení provázel přátelská atmosféra, bylo to naučný a relaxační den. Cvičení bych doporučil všem začínajícím fotografům, kteří to s focením myslí vážně i pokročilým fotografům kteří již mají zkušenosti a jen si potřebují utřídit fakta. Nebo pohovořit s profesionálem o nových cestách. Za mě mohu jen doporučit a poděkovat."

 

"Kurz bych doporučil všem začínajícím i pokročilým fotografům, kteří chtějí brát focení vážně. V teoretické části jsem si ujasnil věci ve kterých jsem měl trochu zmatek. V praktické části jsme si vyzkoušel nově nabyté poznatky. Školitel je naprostý pohodář s pedagogickou praxi a profesionálním přístupem. Doporučuji a děkuji. "

 

"Tento fotografický kurz plně doporučuji. Před samotným začátkem mně mile potěšila ochota s jakou se mnou pan fotograf komunikoval. Na samotném kurzu vládla skvělá atmosféra a byl přínosem mnohých zajímavých informací. I přes skutečnost, že jsme se tam sešli jak úplní začátečníci tak pokročilí, každý se dočkal velmi individuálního přístupu a spousty rad. Motivující byli také mnohé pochvaly od fotografa, odpovídající naší úrovni ve focení což bylo velmi příjemné. Bude-li to možné, ráda se zúčastním i dalšího kurzu od tohoto fotografa."

 

"Bezvadný přístup lektora Oty, ví přesně, co dělá, dokáže to popsat ostatním a hlavně baví ho to, rozhodně doporučuji "

 

"Milý, vstřícný a individuální přístup. Pan fotograf byl ochotný vše vysvětlit a prakticky ukázat na mém vlastním fotoaparátu. Jsem maximálně spokojená s průběhem a výsledkem kurzu. Mohu jen doporučit!"

 

"Voucher jsem dostala jako dárek - velice povedený kurz, skvěle zorganizováno, individuální a přátelský přístup. Člověk se pořád má co učit. Fotky vydařené. Doporučuji všem, obzvlášť focení zvířat je vděčné :)"

 

"Výborně strávený den plný užitečných a hlavně nových informací, skvělý lektor, vhodné pro laiky i pokročilé fotografy. Doporučuji! "

 

"vřelý přístup, vše vysvětleno, spokojenost, komunikace OK "

 

"Velmi příjemný a naučný kurz. Doporučuji všem nadšencům, kteří rádi fotografují zvířata a chtějí se ve fotografování zdokonalovat."

 

"ochota a připravenost"

 

"Moc příjemný den, spousta zajímavých tipů a rad. Všem doporučuji!!! :-)"

 

"Profesionální přístup pana Voříška, teoretické informace na začátku kurzu a jejich využití během praktické části."

 

"Workshop dostal táta jako dárek a s průběhem byl nadšen."

 

"individuální přístup, užitečné rady"

 

"Kurz plně splnil mé očekávání. Profesionální přístup, ochota a skvělé počasí. Co víc si přát:) Doporučuji "

 

"Osobní velmi milý přístup."

 

"Praktický pohled na problematiku a osobní přístup."

 

"SUPER! :-)"

 

"Bylo to úžasné, hodně jsem se naučila. Pan fotograf byl velmi ochotný a trpělivý, určitě bych tento workshop všem doporučila!"

 

"Maximální spokojenost!!! Spousta nových informací nejen z oblasti focení zvířat, báječná komunikace a zpětná vazba. Děkuji za fajn zážitek"

 

"Příjemně strávený den, po kterém ovládám vlastní foťák a techniku výrazně lépe než před tím. Podobný kurz jsem měla absolvovat už dávno, hned by to focení bylo o kus lepší:) Mohu doporučit (a s čistým svědomím)... "

 

"DOPORUČUJI. Osobně jsem nejdříve našla kurz a zaplatila, zjistila jsem, že by mne to bavilo, pak jsem začala hledat pro mne vhodný fotoaparát (zvolila jsem kompakt). Před kurzem jsem se s ním snažila fotit dle různých automatických nastavení. Nicméně po kurzu jsem zjistila, co foťák umí a jak s ním doopravdy zacházet a umět dělat krásné fotky. Kurz naprosto splnil očekávání. I přes nepřízeň počasí to byla opravdu pecka a krásný zážitek. Hlavní výhodou je mnoho praxe a teorie byla věcná a přesná. "

 

"Zdravím, workshop předčil má očekávání. V prvé řadě setkání s příjemnými lidmi, které spojuje radost z pořízených fotografií. Teorii jsme omezili na nutnou potřebu a vydali se poznatky převést do praxe. Během fotografování jsme doplňovali další a další informace, které jsme rovnou vyzkoušeli. Foto s automatickým nastavení dokáže udělat každý - ale foto s manuálním nastavením a to i ve tmě, šeru, protisvětlu... je balzám na duši, když to opravdu vyjde. P. Voříšek dokázal individuálně poradit nám všem - to díky nastvení malého počtu účastníků na jeden kurz. Měl pro nás připraveny ukázky i malé "taháky" pro naše další individuální fotografování. Teoreticky jsem toho zvládala "mnoho" a teď to už umím použít. Moc děkuji za úžasně prožitý den. Doporučuji všem."


"Přínosné a profesionální."

 

Další aktuální informace ke kurzu:

 

 

1.dubna 2015 - Otázka dalších členů rodiny

Množí se mi také dotazy na případné další členy rodiny. Děcko v kočárku, přítel, manželka, rodiče apod. Rád bych na to obecně odpověděl takhle. Musíte si uvědomit, že kurz je určen pro 5 maximálně 6 platících lidí a to už je poměrně hodně. Všichni z nich se snaží mít maximální užitek ze získaných informací a také odpozorovat mnoho z fotografické praxe. Jak mi nejspíše dáte za pravdu, tak fotografování pokud se má dělat dobře je časově náročné a vyžaduje maximální pozornost ze strany fotografa. Proto není vhodné, aby nás kterákoliv další osoba mimo kurz rušila a odváděla pozornost a po té si případně nespokojení účastníci kurzu za tyto rušící prvky vybíjeli zlost na mě. Není ani férové vůči ostatním účastníkům, aby je nějaká dvojice povídajících lidí neustále rušila (to už se také stalo). Tohle prosím vezměte v úvahu, a pokud už se bude nějaká část Vaší rodiny pohybovat také po zoologické zahradě, tak ať nám prosím dopřejí soukromí. Je jasné, že pokud jste například kojící matka, že občas k děcku s manželem odběhnete, ale nepřeji si aby tím byli narušováni ostatní a zastavoval se kvůli tomu celý kurz. Co se týče nedospělých účastníků, tak rozhodně neberu na sebe odpovědnost za hlídání dětí. Buď je dítě ve věku 15 a více, kdy zvládne účast samo nebo  s maximálně jedním rodičem se kurzu zúčastní čí bude samo na kurzu někde na dohled rodičům.

 

24. prosince 2016 - Pro zákazníky Slevomatu uplatnění voucheru na jaro a léto 2017

Děkuji Vám nebo Vaším blízkým za zakoupení zlevněného voucheru na některý z mých jarních kurzů. Abyste se kurzu mohli zúčastnit, bude nutné mi emailem nebo případně telefonicky sdělit následující informace:

 Jméno a příjmení:

Číslo voucheru:

Zakoupený termín:

Případné další možné termíny:

Model Vašeho fotoaparátu:

Případně, co by jste se rádi na kurzu dozvěděli/naučili:

 

17. dubna 2017 - Rezervace na jarní/letní termíny uzavřena

Děkuji všem, kteří si zakoupili voucher a následně se registrovali jarní/letní termíny. Kurz tentokrát proběhne ve dvou termínech po šesti lidech. Ti, kteří mají platný voucher, ale nezaregistrovali se včas se kurzu nemohou z provozních důvodů a smluv se společností Slevomat zúčastnit. Děkuji za pochopení. 

 

8. května 2017 - Otevřeny nové podzimní termíny - viz termíny dole na této stránce

Rozhodl jsem se pro letošek ještě otevřít čtyři letně/podzimní termíny.

Těším se na Vás ;-)

 

18. března 2018 - Otevírám pátý ročník úspěšného kurzu - termíny jsou dole na této stránce

Rozhodl jsem se pro letošek otevřít 6 termínů fotografování v pražské zoo

Těším se na Vás ;-)

 

19. října 2018 - Novinka, individuální varianta kurzu 

Častokrát slýchám, že by bylo lepší, kdyby probíhal kurz více individuálně. Z tohoto důvodu jsem pro Vás připravil pro rok 2019 individuální variantu kurzu fotografování pro 2-3 osoby. Věřím, že se Vám tento osobnější přístup bude líbit. Původní varianta samozřejmě zůstává také.